Osäker pöbel

Jag ringde mamma från Västerbroplan och gick med henne i örat hela vägen hem. Bruset från trafiken och vinden ramade in själen och jag ville bara bort. Rörstrandsmorsorna, söderelitisterna, sjöstadsfyllona, de tröttade ut mig med deras ständiga krav på exklusivitet. Varje gång jag korsar byggarbetsplatsen för att komma fram till min borg vid vattnet tittar jag på de gula kranarna som är stilla för natten. Sakta skapar de hastigt värdeökande investeringobjekt till en bolånsförblindad och osäker pöbel.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Om Fredrik Wass

Jag har försökt fånga mig själv på den här bloggen sedan 2006. Det går ganska bra. Jag är en sån därn typiskt otypisk man med nojor och nostalgi, pretentiösa ambitioner och stukade visioner. Men jag är ok. Bloggar även på bisonblog.se om internet, samhälle och media.
Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>